Serbarea de Craciun: Grupa Buburuzelor si Grupa Licuricilor

Uncategorized

Cu mare drag ne-am reunit cu totii in aceasta saptamana – copiii si parinti la Grupa Buburuzelor si Licuricilor pentru a ne bucura impreuna de magia sarbatorilor! Copiii s-au pregatit din plin, de aproape 3 saptamani lucreaza cu spor pentru Bazarul de Craciun: obiecte traditionale de Craciun, frumos decorate, hand-made 100% de catre manutele copiiilor! Parintii au avut de unde alege: braduti de ceramica cu suport pentru lumanare, felicitari in culori asortate, reni, oameni de zapada si multe alte decoratiuni ce aduc in casa noastra, pe langa bucuria de a le privi, energia si inocenta copiiilor si gandurile lor bune cu care au insotit fiecare realizare :-).

Bazarul este organizat ca o expozitie cu vanzare, iar sumele obtinute sunt folosite atat in scop caritabil – ele vor merge catre Fundatia Arsenie Boca iar prin fundatie, catre familii si copii ce au mare nevoie de sprijin – cat si pentru organizarea unei petreceri-surpriza pentru copii.

Tot in cadrul serbarii, copiii au avut un moment frumos de schimb de cadouri: ei au extras biletele cu numele colegilor, cu ceva vreme inainte, astfel incat s-au putut pregati ca in aceasta zi fiecare copil sa fie „Mos Craciun”pentru un coleg de-al sau. Invatam astfel sa daruim si sa primim bucurie de la oamenii dragi din viata noastra.

Apoi, un grup de 8 colindatori au venit sa ne aduca in gradinita atmosfera de colinde cantate la gura sobei, in ii traditionale romanesti si cu zambet pe buze; si parintii, dar si copiii au urmarit fascinati recitalul iar copiii au vrut la randul lor sa colinde – Domn, domn sa-naltam!

Am plecat de la serbare pastrand in suflet bucuria din ochii copiiilor; le multumim parinitilor si bunicilor ce ne-au fost aproape – nu a fost simplu sa incapem cu totii in sala de clasa a copiiilor, dar cu siguranta ne-am simtit bine primiti in mediul lor :-). Ioana S, Anca, Ioana C, Andreea, Alina si Vicky au lucrat impreuna pentru o sarbatoare reusita iar la final, emotionate, au primit multumirile noastre,

Va uram Sarbatori Fericite in care totul sa mearga asa cum va propuneti,

Echipa Monterra

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn