Oferta educațională

Școala Monterra este acreditată de Ministerul Educației Naționale în alternativa educațională Montessori și respectă programa Montessori aprobată în România, curriculum propriu 3-6 ani și 6-12 ani, care urmează standardul internațional Montessori.

Din anul 2023 am deschis Gimnaziul Monterra, elevii beneficiind de continuitate până în clasa a VIII-a.

Conform curriculumui Montessori pentru 6-12 ani, întreaga programă școlară este acoperită prin următoarele module: Educație cosmică, Cunoașterea și îngrijirea mediului, Dezvoltarea relațiilor sociale/ Educație Civică, Limba și literatura română, Matematică.

La Monterra oferim din anul 2014 un mediu bazat de cooperare, în care elevii învață cu bucurie.

• Elevii sunt încurajați să formeze relații bazate pe respect și cooperare, nefiind competitori, ci parteneri de drum în descoperirea lumii.
  • Valori ca, bunătatea, compasiunea și empatia sunt cultivate în mediul Montessori, care îi ajută pe copii să le interiorizeze. Acest lucru nu poate fi impus prin recompense sau pedepse.
  • Recompensele exterioare – note, steluțe, buline nu fac parte din mediul Montessori.
  • Evaluările elevilor se fac în mod constant, însă nu sunt publice şi se rezumă la comunicarea către copil a faptelor de genul ”aici era nevoie să pui punct”.
  • Studiile stiințifice arată foarte clar că pentru o persoană deja motivată să facă o anume activitate, aşteptarea unei recompense conduce mai degrabă la scăderea interesului pentru acea activitate.

De ce suntem diferiți?

Echipa

gradinita privata montessori cost

Spațiul și baza materială