Evenimente

A fi părinte nu vine de la sine cu un manual sau ghid practic. De aceea am pregătit aici un spațiu de creștere pentru părinți, viitori părinți sau pur și simplu pentru cei preocupați de propria dezvoltare.

Da, poate fi un spațiu creat chiar pentru tine!

Pregătim evenimente relevante în care îți împărtășim atât din cunoștințele noastre, cât și din experiența acumulată.

Scopul final al educației este împlinirea ca ființă umană. Împlinirea este mai presus de învățare și mai presus de succes, deși le cuprinde generos pe acestea două. Cum construim un mediu, cum e nevoie să se modeleze adultul și cum oferim o atmosferă în care copilul să experimenteze liber sentimentul reușitei și împlinirea care vine din dezvoltare? Maria Montessori oferă o viziune unitară asupra educației de la naștere la maturitate și un propune o abordare coerentă, specifică fiecărei vârste. Să explorăm împreună toate acestea pe 18 mai.

Vino să vezi cum arată o școală în care ți-ai fi dorit să fii elev.

Gimnaziu privat în București.

✔ Educație completă pentru gimnaziu – dezvoltarea academică completată de dezvoltarea emoțională, morală și socială.
✔ Parcurs academic solid – abordare transdisciplinară a materiilor și proiecte tematice.
✔ Mediu fără bullying – educație emoțională prin ateliere de comunicare asertivă și gestionare non violentă a conflictelor.
✔ Educație antreprenorială – dezvoltarea abilităților de leadership, de planificare și strategie.
✔ Profesori aleși cu grijă, pentru a susține copiii pe parcursul loc academic.
✔ O comunitate, nu doar o clasă: comunitatea reprezintă un context de învățare, elevii dezvoltă abilități de lucru în echipă, leadership, inițiativă.

De ce să participi? Iată ce ne spun participanții la atelierele noastre:

Este o plăcere să te aud vorbind, prezinți într-un mod simplu și interactiv. A fost un workshop care mi-a captat atenția în totalitate.”

Sunt plină de încântare după atelierul tău. A avut multe puncte de conștientizare și de speranță 🙂

“Informația a fost clar prezentată și utilă. Unele puncte de vedere au fost noi, lucru care îți deschide o nouă perspectivă asupra situației. ”

Foarte, foarte frumos și inspirational. Mintea mea a reușit să nu călătorească în altă parte aproape deloc în timp ce am participat.”

“A fost foarte vizuală prezentarea, iar situațiile diferite de care ne lovim în fiecare zi au fost ușor de înțeles.”

Vrei să primești informații despre următoarele evenimente sau despre educația Montessori?

Abonează-te la newsletter!