Serbarea de Craciun: Grupa Albinutelor

Uncategorized

Joi, in penultima zi de gradinita de dinainte de vacanta, ne-am reunit cu mic cu mare la Grupa Albinutelor, pentru o serbare magica de Craciun alaturi de cei mici: Grupa 2-3 ani.

Sala a fost decorata cu sarg iar rezultatul… de-a dreptul exceptional: fulgi de zapada pe tavan, oameni de zapada si globuri la ferestre, luminite vesele si bineinteles… un brad in ghiveci, numai bun ca inaltime pentru copii, sa-l poata decora si admira dupa bunul plac.

Alina si Cristiana au pus mult suflet in toate pregatirile; chiar daca manutele sunt mici, ele au fost tare destoinice in pregatirea Bazarului de Craciun: globuri din mingi de polistiren decorate cu nasturi si ace cu gamalie, becuri transformate in oameni de zapada autentici, pinguini ce ascund bomboane de ciocolata si reni infasurati in fulare, pregatiti pentru frigul de afara :-). Foarte ingenioase ideile, iar realizarea pe masura, astfel ca parintii au fost incantati sa cumpere obiectele ce le vor decora casa de Craciun. Din banii stransi prin organizarea bazarului, vom putea sustine o parte din proiectele derulate de Fundatia Arsenie Boca iar o parte din „vanzari” vor merge de asemenea pentru o petrecere sau o iesire supriza a copiiilor de la Grupa Albinutelor :-).

Copiii au avut de asemenea un moment de schimb de cadouri: ei au extras biletele cu numele colegilor, cu ceva vreme inainte, astfel incat s-au putut pregati ca in aceasta zi fiecare copil sa fie „Mos Craciun”pentru un coleg de-al sau. Invatam astfel sa daruim si sa primim bucurie de la oamenii dragi din viata noastra. Am apreciat cum au stiut sa se bucure de fiecare cadou primit si au explorat impreuna, cot la cot, toate lucrurile frumoase asternute pe covoras.

Am uitat sa spunem ca prajiturile servite la Bazar au fost de asemenea in intregime pregatite de copii: bomboane „Rafaello”raw-vegan delicioase si o placinta cu mere si vanilie, tare aromata si pufoasa.

La final, un moment emotionant: Alina si Cristiana au realizat un filmulet cu toate momentele de pregatire ale Bazarului; am vazut cum au lucrat copiii ca sa realizeze fiecare decoratiune in parte si apoi cat de distractiva a fost pentru ei partea de bucatareala: chiar daca sunt mici, stiu deja sa foloseasca mixer-ul si blender-ul cu real succes :-).

Va dorim sa pastrati in suflet bucuria acestor clipe si sa aveti Sarbatori Fericite acasa, pline de armonie,

Echipa Monterra

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn