Școala Monterra la început de drum

Aici cresc Montessori

Scoala Monterra este rodul tangibil ale parteneriatului nostru cu parintii. A luat nastere la initiativa expresa a parintilor si beneficiind de ajutorul lor nemijlocit. Suntem foarte mandri si onorati de relatia de incredere reciproca pe care am construit-o in tot acest timp si care s-a concretizat intr-un loc in care copiii vor fi educati conform valorilor noastre comune. Un loc de care vor putea beneficia in viitor toti copiii care vin la gradinita Monterra si nu numai. Un loc in care vom creste mai departe, impreuna, Montessori.

In septembrie 2013 publicam pe blogul nostru un articol intitulat Gradinita Monterra la inceput de drum. Mi s-a parut o paralela frumoasa un articol cu un titlu similar, insa despre Scoala.

Suntem de asemenea bucurosi sa o avem alaturi de noi pe Corina Petcu, invatatoarea noastra, care a ales sa continue sa Creasca impreuna cu noi Montessori. Dupa experienta din invatamantul traditional, ca invatatoare in limba germana, Corina ni se alatura pentru a construi comunitatea copiilor 6-9 ani la Monterra. Din mai 2013 Corina urmeaza cursurile organizate de AMI in Statele Unite la Minneapolis cu finalizare in vara lui 2015.

Credem ca in locul in care copiii isi petrec cea mai importanta parte din timpul lor ar trebui sa se intample si cele mai importante lucruri din viata lor. Sa poata fi curiosi, angajati, sustinuti, intelesi. Sa aiba prieteni adevarati. Sa fie doar ghidati in invatarea lor si nu impinsi, constransi, masurati. Asta ne propunem la Scoala Monterra – Aici Cresc Montessori.

La Monterra credem ca invatarea este mai mult decat memorizarea de date. Cel mai important in invatare este protejarea si dezvoltarea motivatiei interioare de a invata a copilului, motorul sau intern care il orienteaza spre curiozitate si descoperire. Consideram ca educatia civica si participarea la viata comunitatii sunt valori ce merita a fi promovate. Alaturi de o curricula Montessori bine construita, incluzand engleza si germana.

Pentru ca «Daca dorim cele mai bune rezultate academice, cea mai eficientă cale de a ajunge la asta este, împotriva intuiţiei, nu aceea de a ne concentra exclusiv pe invatarea academica, ci de a adresa dezvoltarea sociala, emotionala si fizica a copilului » – Adele Diamond, cercetator canadian in neurostiinte

La Monterra ne dorim copii care sa vina cu bucurie si placere la scoala.

Cum vedem noi Scoala? Un loc in care copiii sa vina cu bucurie. In care fiecare zi sa fie o descoperire. In care copiii sa fie sustinuti si ghidati de un educator care vede tot ce e mai bun in el. Un loc in care copiii sa simta ca apartin. Cum frumos a spus Corina, invatatoarea noastra Montessori, “aici ei pot fi”. Si credem ca nu doar copiii, dar si educatorii si parintii.

Va multumim ca ne sunteti alaturi si ca mergem impreuna pe acest nou drum.

Anca Trifu, Fondator și Director Monterra, Educator Montessori 0-3 ani, diplomă AMI

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn