Resurse Parenting – iunie

Resurse

Ne propunem ca periodic să adunăm într-un articol dedicat toate informațiile interesante legate de subiectul ”Parenting” postate pe pagina noastră de Facebook (și nu numai). La Monterra credem în faptul că acasă este principalul loc de formare al copilului și ne vedem astfel parteneri cu părinții în educarea fiecărui copil.  Ne dorim  să construim o comunitate alături de părinți, în care să creștem împreună în spiritul acelorași valori. În cadrul acestui demers încercăm să construim o resursă bogată pentru cei interesați de această abordare.

35 Gifts Your Children Will Never Forget (cele mai potrivite cadouri, nu doar pentru aniversări)

The case for starting sex education in kindergarten („You’ll never hear an explicit reference to sex in a kindergarten class.In fact, the term for what’s being taught here is sexuality education rather than sex education. That’s because the goal is bigger than that […] It’s about having open, honest conversations about love and relationships.”)

Sugar Showdown: Whole Vs. Processed Foods

Texas Teacher Sends Awesome Letter To Students To Make Them Feel Better About Testing (o scrisoare minunată)

Recompensa şi lauda: morcovul otrăvit (un articol pe care îl recomandăm din toată inima)

Cum învață bine un copil – Ramona Oros (in cadrul rubricii „Meditația la minut”-Itsy Bitsy, Ramona Oros, Psihoterapeut și Consultant Educațional la Monterra, a vorbit pe scurt despre motivație interioară și învățare)

20 dinner ideas kids can cook when you’re exhausted (câteva idei pentru a susține independența copilului)

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn