Resurse Montessori – iunie

Resurse

Ne propunem ca periodic să adunăm într-un articol dedicat toate informațiile interesante legate de subiectul ”Montessori” postate pe pagina noastră de Facebook (și nu numai). La Monterra ne dorim să consolidăm împreună comunitatea Montessori prin informații de calitate și încercăm să construim o resursă bogată pentru cei interesați de această educație. Iată ultimele informații legate de Montessori:

Impermanence (The Guide – clasa privită prin ochii pedagogului Montessori)

Secretele invatarii de tip Montessori – Anca Trifu (un nou episod din „Meditatii la minut” la Itsy Bitsy, cu Anca Trifu, director Monterra)

Montessori for dementia program helping Alzheimer’s patients in nursing homes (principiile Montessori aplicate cu succes la orice varsta)

Rethinking the Colorful Kindergarten Classroom (un studiu care analizează modul în care amenajarea claselor influențează evoluția copiilor – rezultatele sale sustin viziunea Montessori)

Advantages of Multiage Classrooms (despre clasele mixte – unul dintre elementele de baza ale pedagogiei Montessori)

Bringing Montessori Home: How to Implement the Best Practices at Home

Brains Need Plenty Of Quiet Time (oferindu-le copiilor timp să absoarbă tot ce este în jurul lor, ei vor ajunge sa interiorizeze noile cunoștințe – atunci se produce adevărata învățare, cea care va rămâne cu ei pentru tot restul vieții)

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn