Resurse Parenting (aprilie-iunie 2016)

Resurse

Ne propunem ca periodic să adunăm într-un articol dedicat toate informațiile interesante legate de subiectul ”Parenting” postate pe paginile noastre de Facebook (grădiniță și școală). La Monterra credem în faptul că acasă este principalul loc de formare al copilului și ne vedem astfel parteneri cu părinții în educarea fiecărui copil.  Ne dorim  să construim o comunitate alături de părinți, în care să creștem împreună în spiritul acelorași valori. În cadrul acestui demers încercăm să construim o resursă bogată pentru cei interesați de această abordare.

50 de ani de cercetare o confirmă: educarea prin violența NU este o opțiune – de altfel considerăm că cei doi termeni (”educație” și ”violență”) nici nu își au locul împreună. „The more children are spanked, the more likely they are to defy their parents and to experience increased anti-social behavior, aggression, mental health problems and cognitive difficulties..”. Risks of harm from spanking confirmed by analysis of 5 decades of research

7 expert tips for creating an organized crafts space for kids

In Defense of Absurdly Early Bedtimes for Kids

Science says parents of successful kids have these 13 things in common

Critical Developmental Milestones You won’t want Your Child to Miss

The U.S. recess predicament: Extraordinary photos of what we can learn from play in other parts of the world

7 secrets to raising awesome, functional teenagers.

Dads: Roughhouse away! New research says kids NEED it.

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn