Sfaturi pentru călătoriile cu cei mici!

Cariere

Ideea unei vacante pare mereu buna, dar cand ne gandim sa calatorim cu cei mici,  cu totii avem diverse temeri privind reactia lor la schimbare, oboseala etc.

Ne-am gandit sa va dam cateva sugestii care speram ca va vor ajuta sa transformati calatoria in sine intr-o experienta foarte frumoasa pentru intreaga familie.

  • Entuziasmul trebuie sa fie foarte ridicat, deoarece atitudinea noastra va influenta atitudinea copiilor. Daca noi suntem obositi, neradatori sau nervosi, cu siguranta le vom induce aceasta stare si lor. Dar daca ne aratam fericiti, curiosi, incantati de ideea unei noi experiente, ei vor deveni partenerii ideali.
  • Anuntati din timp copiii de calatoria ce va urma sa o faceti. Folositi-va de harti, fotografii pentru a-i pregati moral de o super aventura!
  • Faceti din calatorie un scop in sine. Durata calatorie pare chinuitoarea daca o evaluam in secunde, dar daca o evaluam in etape pare o aventura. In cazul in care trebuie sa traversati mai multe localitati sau sa schimbati mijloace de transport (masina-avion-autocar/ autocar-tren-metrou) prezentati-le ca etape cucerite si sarbatoriti-le simbolic (Yeey! Am reusit!). Folositi-va imaginatia pentru a stabili etapele si distrati-va!
  • Bagajele sa fie cat mai mici si mai compacte. Luati in considerare ca trebuie sa aveti mereu o mana libera pentru ei indiferent de situatie. Va sugeram sa le pregatiti si lor un mini bagaj deoarece ei adora sa ne imite  si cu ocazia asta le oferim  si o lectie valoroasa de responsabilitate
  • Sa doarma foarte bine cu o zi inainte, deoarece majoritatea plansetelor se datoreaza epuizarii; ar fi ideal daca am putea sa gasim o modalitate prin care sa doarma si la pranz, in ziua plecarii
  • Tineti-i ocupati cat puteti de mult. Este momentul ideal de a le cumpara noi carti sau jucarii deoarece sunt foarte curiosi. Va recomandam ca in timpul calatoriei sa le rasfoiasca/joace cu ele pentru prima oara. Ati putea chiar sa le  impachetati individual si sa le oferiti drept un cadou (si desfacerea  le va ocupa timp)

In calatoria cu avionul/trenul:

– va sugeram sa rezervati zboruri/calatorii in timpul saptamanii deoarece este mai putin aglomerat si sunt sanse mai mari ca scaunul de langa dvs sa fie liber.

-daca zborurile sunt lungi optati pentru calatoriile pe timpul noptii, dar daca stiti ca nu poate dormi decat acasa, atunci calatoriti pe timpul zilei si incercati sa-l tineti cat mai mult ocupat.

-in cazul in care calatoriti in timpul noptii aduceti ceva din rutina somnului de acasa. Asa inteleg in subconstient ca este timpul pentru dormit si intra mai usor in acea stare.

In calatoria cu masina:

-pregatiti joculete, cantecele dinamice care sa ii fac atenti la orice vad pe geam

-cand calatoriti pe timpul noptii incercati sa aveti cateva melodii cu ritm foarte lent care ii vor face sa adoarma mai usor

-faceti opriri dese

-explicati-le prin ce orase traversati, eventual le aratati mereu si pe harta unde sunteti

Speram ca aceste sfaturi sa va faca o calatorie cat mai placuta si relaxanta, iar daca aveti alte sugestii va rugam sa ni le impartasiti si noua.

Echipa Monterra

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn