Resurse Parenting (septembrie-decembrie 2015)

Resurse

Ne propunem ca periodic să adunăm într-un articol dedicat toate informațiile interesante legate de subiectul ”Parenting” postate pe pagina noastră de Facebook (și nu numai). La Monterra credem în faptul că acasă este principalul loc de formare al copilului și ne vedem astfel parteneri cu părinții în educarea fiecărui copil.  Ne dorim  să construim o comunitate alături de părinți, în care să creștem împreună în spiritul acelorași valori. În cadrul acestui demers încercăm să construim o resursă bogată pentru cei interesați de această abordare.

De multe ori contestatarii acestui tip de parenting afirma ca nu ii cunoastem cu adevarat (si nu putem discuta despre) rezultatele pe termen lung. Iata un exemplu.

Science Proves Reading To Kids Really Does Change Their Brains

How Smarter School Architecture Can Help Kids Eat Healthier Food

Teaching Toddlers Consequences for their Choices

Three simple experiments using balloons

The Nature Cure

Not Teaching Parents About Early Brain Development Is A Massive and Damaging Public Health Failure

More Choices. Less Discipline.

Neil Gaiman: Why our future depends on libraries, reading and daydreaming

 

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn