Resurse Parenting – iulie

Resurse

Ne propunem ca periodic să adunăm într-un articol dedicat toate informațiile interesante legate de subiectul ”Parenting” postate pe pagina noastră de Facebook (și nu numai) în ultima lună. La Monterra credem în faptul că acasă este principalul loc de formare al copilului și ne vedem astfel parteneri cu părinții în educarea fiecărui copil. Ne dorim să construim o comunitate alături de părinți, în care să creștem împreună în spiritul acelorași valori. În cadrul acestui demers încercăm să construim o resursă bogată pentru cei interesați de această abordare.

Socially Competent Kindergarteners Have Better Outcomes Later In Life (Am scris despre testul bezelei aici, iata si o „continuare”: „The latest research on kids and self-control, published yesterday in the American Journal of Public Health, goes further, showing that kindergarteners’ scores on eight measures of “social competence” were predictive of everything from educational attainment to likelihood of being in public housing 13-19 years later.”)

How Playing Music Changes the Learning Brain (Ne mandrim cu optionalul de muzica oferit la Monterra deja de cativa ani buni , un program complex care acopera numeroase aspecte si care, iata, este sustinut de studiile stiintifice)

Which Early Childhood Experiences Shape Adult Life?

Italian Teacher’s Homework List Will Make Your Summer Bellissimo (O tema de vacanta minunata)

The surprisingly logical minds of babies

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn