Resurse Montessori (iulie-septembrie 2016)

Resurse

Ne propunem ca periodic să adunăm într-un articol dedicat toate informațiile interesante legate de subiectul ”Montessori” postate pe paginile noastre de Facebook (grădiniță și școală). La Monterra ne dorim să consolidăm împreună comunitatea Montessori prin informații de calitate și încercăm să construim o resursă bogată pentru cei interesați de această educație. Iată ultimele informații legate de Montessori:

Is Montessori right for my child?

How to Prepare Montessori Shelves for a 2 Year Old

5 Benefits of Enrolling Your Child in a Montessori School

Are sensory bins Montessori or not?

Un interviu pe care vi-l recomandăm și un citat minunat despre metoda Montessori, o metodă bazată pe respect și deschidere, centrată pe copil: ”Când se transformă în ideologie, într-o rețetă standard de folosit în relația cu copilul, în clișee de comportament sau într-o viziune fixă a lucrurilor, educația Montessori nu mai are valoare. Valoarea ei stă tocmai în deschiderea către copil, în faptul că rămâne un sistem de referință deschis, flexibil, care ia în seama fiecare copil în parte.” – Mariana Uliţă: Montessori e un stil de viață, nu doar o metodă de educație

10 things that will make you a better parent, teacher, person

Montessori Schools Offer Big Lessons For ‘Managers’

 

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn