Resurse Montessori (aprilie-iunie 2016)

Resurse

Ne propunem ca periodic să adunăm într-un articol dedicat toate informațiile interesante legate de subiectul ”Montessori” postate pe paginile noastre de Facebook (grădiniță și școală). La Monterra ne dorim să consolidăm împreună comunitatea Montessori prin informații de calitate și încercăm să construim o resursă bogată pentru cei interesați de această educație. Iată ultimele informații legate de Montessori:

Three Tips to Montessorify Your Kitchen

Creating Sanctuary

Why we use real (not plastic) plates, bowls and cups.

How to Encourage Your Child to Clean Up – And Why It Is Important

Where is the risk? Why children should use knives (and other dangerous things).

Is Montessori right for my child?

Let Children Make Mistakes

Why Montessori has multi-age classrooms (and why siblings often learn best from each other).

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn