Decalog – de Maria Montessori

Aici cresc Montessori

Decalog – de Maria Montessori.
Regulile de aur ale Mariei Montessori
  • Nu atingeti niciodata un copil fara sa fiti invitat de el (intr-o forma sau alta).
  • Nu vorbiti niciodata de rau un copil, fie in prezenta, fie in absenta lui.
  • Concentrati-va pe intarirea si ajutorul dat copilului in dezvoltarea a ceea ce e bun in el, asa incat prezenta lui sa lase loc din ce in ce mai putin la ce e rau. Cu alte cuvinte, concentrati-va pe lucrurile pozitive si nu pe cele care, noua adultilor, ni se par negative.
  • Fiti activi in modul de pregatire a mediului in care este copilul. Acordati o grija meticuloasa si constanta mediului. Ajutati copilul sa construiasca o relatie pozitiva, constructiva cu mediul. Aratati si explicati copilului componentele mediului, locul lor si care este sensul/scopul corect al acestora.
  • Intotdeauna fiti gata sa raspundeti atunci cand va cheama un copil, cand are nevoie de ajutorul vostru. Intotdeauna ascultati-l cu mare atentie si raspundeti-i cu dragoste.
  • Respectati copilul care face o greseala si lasati-l sa o repare singur! Totusi, opriti-l ferm si imediat daca foloseste in mod necorespunzator ceva din mediu care ar putea sa il raneasca pe el sau sa ii deranjeze pe cei din jur.
  • Respectati copilul care se odihneste sau care ii priveste/observa pe altii lucrand sau care se gandeste la ce a facut sau va face. Nu il intrerupeti, nu il strigati, nu il atrageti spre alte activitati.
  • Ajutati copilul care este in cautarea unei activitati si nu o poate gasi singur.
  • Nu obositi sa ii prezentati ceva in mod repetat copilului care pana atunci a refuzat acel lucru, pentru a-l ajuta sa dobandeasca ceva necucerit inca si sa-si depaseasca imperfectiunile. Faceti acest lucru animand cu dragoste mediul, cu retinere/distanta fata de copil si cu liniste, cuvinte dulci si prezenta dragastoasa. Faceti-va simtita prezenta si disponibilitatea dvs. fata de copilul care inca mai cauta si se ascunde de copilul pe care l-a descoperit in el.
  • Intotdeauna tratati copilul cu cele mai bune maniere si oferiti-i tot ce aveti mai bun in dumneavoastra si la dispozitia dvs.

Echipa Monterra

Distribuie acest articol:

Facebook
LinkedIn