Școala de Vară la Monterra

Uncategorized

Școala de Vară este locul unde copiii și profesorii învață multe lucruri unii de la ceilalți. Fiecare zi este o zi minunată în preajma copiilor. Sunt haioşi, sunt deschişi să înveţe lucruri noi şi ne distrăm în fiecare zi desenând, povestind, discutând, pictând, citind, jucându-ne şi gătind. Programul şcolii de vara este plin cu foarte multe idei şi în fiecare zi nouă, profesorilor şi copiiilor, ne  vin mai multe idei pe care dorim să le punem în aplicare.

Vara la Monterra este plină cu surprize şi multe lucruri frumoase, educative şi distractive. Cum a fost în vara lui 2017?

Oameni cu o pasiune, invitați

Oamenii cu pasiuni sunt printre preferaţii noştri. Ne plac mult oamenii care au scris, au pictat, au sculptat sau au inventat ceva şi au lăsat în urmă opere pe care le admirăm şi acum. De exemplu, la categoria „Oameni cu o pasiune” am vorbit despre Brâncuşi şi despre opera lui, dar şi despre cum a ajuns el la Paris. Am dezbătut împreună cu cei mici cât este de important să îţi urmezi visurile şi mai ales, să reuşeşti să păstrezi latura umană şi generoasă a propriei fiinţe chiar dacă apar obstacole şi provocări mari. Ca să îi înţelegem mai bine opera lui Brâncuşi am recreat din materiale reciclabile o parte dintre lucrările lui: Coloana Infinitului, Poarta Sărutului, Masa Tăcerii, Foca, Zborul.

Ne-am îmbogăţit mintea şi sufletul cu experienţele unor oameni foarte pasionaţi de meseriile pe care le-au ales. Deşi unii nu se mai află printre noi, tot ne-am bucurat să aflăm lucruri interesante despre pictorul Van Gogh, ilustratorul Walt Disney şi despre prima femeie pilot care a traversat Oceanul Atlantic singură, Amelia Mary Earhart, actriţa Medeea Marinescu. Ei bine, chiar dacă am citit şi am vizionat filmuleţe cu şi despre aceşti oameni pasionaţi, noi am vrut să facem mai mult de atât. Am vizionat filmul Maria Mirabela, am învăţat să îl desenăm pe şoricelul Mickey Mouse, am făcut avioane din materiale reciclabile şi am pictat floarea-soarelui cu degetele.

Pentru discuția despre Mihai Eminescu am alocat mai multe zile. După ce am citit despre viaţa lui, după ce am vizionat filmuleţe cu şi despre el, copiii s-au lăsat inspiraţi şi au scris poezii cărora le-au adăugat ilustraţii. Şi pentru că i-a încântat atât de mult partea cu poeziile, am avut o invitată de la radio, Elena Irina Spilcă, care scrie poezii pe lângă emisiunea pe care o are la radio. Ne-a plăcut foarte mult de ea. Ne-a citit poeziile scrise de ea şi ne-a vorbit despre pasiunile ei.

Într-o zi de luni, am avut o altă invitată special la şcoală. Corina Bimbașa scrie cărţi pentru copii, ea fiind psiholog de meserie. Împreună cu ea şi toţi copiii, am dezbătut subiectul „emoţiile”, iar ea ne-a citit din cartea „Sunt copil. Cum mă simt?”. Atât de mult le-a plăcut copiilor, încât nu au lăsat-o să plece acasă fără desene făcute pentru ea.

Zile speciale, lecturi

În programul nostru am inclus și zilele naţionale şi internaţionale. În fiecare zi în lume, o țară sărbătoreşte ceva, iar noi suntem atenţi şi alegem acele zile care se potrivesc cu stilul nostru de lucru, jucăuş şi educativ. De exemplu, Ziua Statelor Unite, Ziua Mongoliei, Ziua Venezuelei, Ziua Ciocolatei :D,  Ziua Prieteniei, Ziua Prăjiturii cu Brânză…

Lectura nu lipseşte din nicio zi la noi la şcoală de vara. În fiecare zi avem o oră de lectură urmată de vizionarea unui film. Am citit Black Beauty şi am văzut filmul cu acelaşi nume. Am citit Sherlock Holmes şi am văzut filmul cu Sherlock. Alte filme pe care le-am vizionat sunt: Toate pânzele sus, Sinbad, Călătorie spre centrul Pământului, Tinga Tinga, Ali Baba şi cei 40 de hoţi.

Reciclare și creativitate, atelier de bucătăreală

Am creat obiecte din materiale reciclabile. Am realizat un copac înflorit care găzduieşte bufniţe. Îl puteţi admira în sala noastră. Pentru că în Bucureşti a fost un eveniment foarte interesant, Bucharest Internaţional Air Show, am realizat din sticle de plastic şi hărtii, avioane şi baloane cu aer cald. Copiii au făcut totul singuri, fără ajutorul nostru, al cadrelor didactice.

Înot, atelier de improvizație și multă, multă joacă

Pentru că vara este frumos afară, mergem la înot şi în fiecare zi învăţăm limba engleză. Luăm micul dejun în curtea şcolii şi facem engleză tot în curte. Învățăm şi experimentăm în aer liber.

Ne-am și jucat foarte mult. Pentru că am inclus în programul Școlii de vară atelierul de improvizaţie, ne-am şi ţinut de această idee. Prin jocuri diverse, copiii au fost încurajaţi să mimeze multe stări (de bucurie, fericire, tristeţe, entuziasm, uimire, furie, oboseală etc). Am avut în vedere ca vocabularul lor să fie mai bogat şi diversificat, şi cu alte jocuri i-am provocat să se exprime mai mult prin cuvinte. Pentru îndemânare şi receptivitate, alte jocuri i-au antrenat pe copii şi pe lângă distracţia oferită, scopul nostru a fost atins. Printre jocurile noastre se numără: Ghemul Călător, Extraterestrul, Baloanele, Palmierul, Statuile Muzicale, Uriaşul Adormit, Cercul Energiei, Trenul Emoţiilor, Cerculetele Muzicale şi altele.

Școala de Vară este o şcoală a distracţiei într-un mod educativ. Echipa Monterra este tânără, energică şi responsabilă. Activităţile propuse de noi au că scop descoperirea lucrurilor interesante, învăţarea prin joacă şi experimentat, dar şi legarea prieteniilor pe termen lung.

Ana-Maria Gălețeanu, asistent Școala după Școală