Educație holistică și predare interdisciplinară

Totul într-o clasă Montessori este ocazie de comunicare, iar unele dintre cele mai importante resurse oferite de pedagogia Montessori sunt ocaziile de socializare, de cultivare a grijii față de comunitate și de bunul ei mers, dar și față de fiecare membru al acesteia. Copiii sunt încurajați să descopere diversitatea lumii, conexiunile lor cu ceilalți, ajungând astfel să înțeleagă și să aprecieze bogăția culturilor și a ideilor care îi înconjoară.

Pentru privitorul din exterior este impresionant de urmărit ce conexiuni puternice se formează între elevii care au același interes, care lucrează cu pasiune și încearcă să rezolve aceeași problemă împreună, alocându-i zile întregi, săptămâni sau oricât de mult îi poartă interesul. Citeşte mai mult